Jest już tradycją, że przed świętami Bożego Narodzenia przedszkolaki przychodzą do biblioteki przystroić choinkę. Toteż 12 grudnia 2014 r. grupa Tygrysków pod opieką pań Małgorzaty Ząbek i Iwony Kruczek zawitała do biblioteki.

W oddziale dla dzieci jest mnóstwo książek o tematyce świątecznej, dlatego też wybrałam i przeczytałam kilka wierszy o Mikołaju i choince. Nasi goście rozsiedli się w kółeczku i zaczęli dzielić się swoimi opowieściami o prezentach o potrawach wigilijnych, kolędnikach i innych tradycjach świąt Bożego Narodzenia. Każde z nich chciało pochwalić się swoją wiedzą.

Następnie na choince dzieci zawiesiły własnoręcznie przygotowane świąteczne ozdoby – papierowe i bibułowe łańcuchy, aniołki, renifery i serca z piernika, których zapach roznosi się po całej bibliotece. 

Wspólne kolędowanie to także tradycja wizyt dzieci z błażowskiego przedszkola.Tygryski zaśpiewały piękną pastorałkę pod tytułem „Nie miały aniołki choinki na święta”
W bibliotece od razu zrobiło się świątecznie i nastrojowo każdy z nas poczuł magię świąt.  

Na koniec dzieci wypożyczyły kilka książek, między innymi o magicznych świętach i wizycie trzech króli w Betlejem.

Pięknie podziękowały i zaprosiły mnie do odwiedzin w „Tygryskowie”. Podziękowałam za wizytę i obiecałam, że na pewno skorzystam z zaprosin i odwiedzę ich z jakąś ciekawą książką.

Z biegiem lat tradycje związane z Bożym Narodzeniem powoli zanikają. To my, dorośli, powinniśmy przekazywać naszym dzieciom zwyczaje, obrzędy nie tyko bożonarodzeniowe, ale wszystko to, co związane jest z naszą ojczyzną, regionem. Dzięki bibliotekom poprzez wypożyczanie i czytanie najmłodszym, utrwalamy w nich poczucie ważności już i tak zanikającej tradycji. Dlatego pielęgnujmy nasze rodzinne tradycje i zwyczaje. Przecież mamy się czym pochwalić - piękne kolędy i Wigilia, najpiękniejszy dzień w roku.

Anna Heller