W sobotę 9 października 2021 r. miała miejsce VII edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem „Czytanie wzmacnia”.

Noc Bibliotek to święto zarówno bibliotek jak i czytelników, które w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z bibliotek jako otwartych i najbliższych instytucji kultury, mających ofertę dla osób w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach.

W naszej bibliotece zaczęliśmy świętowanie już dzień wcześniej, bo 8 października. Tak jak i w poprzednich latach chcieliśmy aby było to święto wspólne małych i dużych, dlatego zorganizowaliśmy warsztaty rodzinne. Pierwszym punktem naszej Nocy Bibliotek były zabawy integracyjne. Dzieci na podstawie fragmentów utworów próbowały odgadnąć tytuły książek, zarówno dla małych jak i tych starszych były przygotowane zagadki oraz tajemnicze pudełko, którego zawartość należało odgadnąć. „Czytanie wzmacnia” więc nie mogło zabraknąć książkowej gimnastyki. Wszyscy rozruszani i uśmiechnięci  z zapałem przystąpili do wybierania strojów i udziału w bajkowej sesji zdjęciowej. A całości dopełniały piękne makijaże wykonane przez Zuzię. Rozmawialiśmy również o tym, co to znaczy, że „czytanie wzmacnia”. Odpowiedzi było bardzo dużo i wszystkie były prawidłowe. Czytanie wzmacnia naszą pamięć, zapamiętywanie nowych rzeczy, słownictwo, wyobraźnię, naszą odporność a także nasze zdrowie. Badania pokazują, że już 6 minut poświęconych na lekturę pozwala obniżyć ciśnienie tętnicze i o 68% obniża poziom hormonu stresu. Regularne czytanie sprawia, że mózg się wolniej starzeje. A więc i na naszym spotkaniu nie mogło zabraknąć tej czynności. Przeczytaliśmy bajkę pt.”Balerina Kalina zostaje tancerką” oraz wiersz Joanny Papuzińskiej pt. „Rozwesołek". Kolejnym zadaniem dzieci i ich rodziców było wykonanie własnych balerin i rozwesołków. W czasie naszej Nocy Bibliotek był otwarty również gabinet, w którym pani doktor Ania badała pacjentów i wypisywała im recepty, na których zamiast lekarstw były oczywiście książki.

Myślę, że zarówno my bibliotekarze jak i nasi czytelnicy bawili się w tym dniu doskonale. Mamy nadzieję, że za rok dołączą do nas kolejni chętni. A biorąc pod uwagę to, że maluchy przygotowują się do nocowania w bibliotece, to Noc Bibliotek 2022 zapowiada się ciekawie.

Joanna Bałutowska - Bialic

Więcej zdjęć w PDFie - kliknij tutaj.