15 grudnia 2022 r. w błażowskiej bibliotece zapanował klimat Bożego Narodzenia. W czasy wiktoriańskie wprowadziła nas Magdalena Kowalska- Cheffey. Z zamiłowania humanistka, z wykształcenia historyk wojskowości, z zawodu nauczyciel. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu w Birmingham. Zainteresowania badawcze skoncentrowane wokół historii Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, ze szczególnym uwzględnieniem zależności między morale a sprawnością bojową. Piętnaście lat życia spędziła w Anglii, skąd zabrała ze sobą zakochanie w starej angielskiej wsi, i męża. Miłośniczka pieszych wędrówek, kociego mruczenia i dobrej książki. W Anglii pracowała w bibliotece, pochodzi z bibliotekarskiej rodziny, bo mama też pracowała w bibliotece.

Epoka wiktoriańska, to okres w dziejach Wielkiej Brytanii pod panowaniem królowej Wiktorii Hanowerskiej, która sprawowała rządy w latach 1837–1901. Był to jeden z najdłuższych nieprzerwanych okresów panowania jednego monarchy w nowożytnej historii. Wielka Brytania była wtedy u szczytu potęgi imperialnej. Dzięki przygotowanej prezentacji i rekwizytom mogliśmy zobaczyć różnice między tradycją naszego i angielskiego Bożego Narodzenia. Uczestnicy spotkania mogli własnoręcznie wykonać wiktoriańskie kartki świąteczne i ozdoby choinkowe.

Spotkanie było otwarte dla wszystkich. Bardzo się cieszę, że tak liczne grono chciało spędzić z nami to czwartkowe popołudnie.

Dziękuję serdecznie Wszystkim za przybycie i już serdecznie zapraszam na kolejne spotkania w błażowskiej bibliotece.

Więcej zdjęć w galerii - kliknij tutaj.

Anna Heller