22 marca po raz kolejny odwiedziłam przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Nowego Borku. Na początku dzieci opowiedziały mi jak wspólnie powitały w przedszkolu pierwszy dzień wiosny. Ja także aby zaakcentować początek tej wspaniałej pory roku podarowałam dzieciom mały bukiet żonkili. Następnie rozpoczęliśmy nasze cotygodniowe spotkanie w ramach promowania czytelnictwa wśród najmłodszych. Dzieci wysłuchały dwóch „Bajek polskich” z serii „ KSIĄŻKI DLA MAŁYCH I DUŻYCH”.

Pierwsza „ O królewnie zaklętej w żabę”. Jest to historia opowiadająca o starym królu, który musi zdecydować któremu z trzech synów odda swoje królestwo pod władanie. Jednak aby dokonać sprawiedliwego wyboru najpierw prosi synów aby wszyscy trzej wybrali sobie żony, które poznają w bardzo nietypowy sposób, ponieważ zostaną one wskazane przez strzały wypuszczone z najwyższej wieży zamkowej. Każda potencjonalna królowa będzie więc pochodzić z innego zakątka królestwa. Dzięki temu dwaj synowie trafili na panny bogato urodzone jednak najmłodszy niestety nie miał aż tyle szczęści i trafiła mu się żaba mówiąca ludzkim głosem. Jednak bagienne stworzenie obiecało królewiczowi, że jeśli pojmie ją za żonę to na pewno się nie rozczaruje a wręcz mile zaskoczy. Jednak stary król nie tak łatwo chciał oddać królestwo. Postawił kolejne warunki tym razem zadania były przeznaczone dla przyszłych królowych, które miały dowieść czy mogą one poszczycić się takimi cechami jak gospodarność, zaradność i dostojność godna królewskiej korony. O dziwo we wszystkich zadaniach najlepiej radziła sobie żaba, która swego oblicza jeszcze nie zdradziła władcy jak na razie o jej pochodzeniu wiedział tylko młody książę. W końcu nadszedł czas, w którym władca zapragną osobiście poznać synowe i sprawdzić jak dobrze radzą sobie w tańcu. I właśnie w noc balu w trakcie potężnej burzy z piorunami żaba zamienia się w piękną królewnę, która swoim urokiem urzeka wszystkich, a zwłaszcza starego króla. Dzięki czemu nowym władcą królestwa zostaje ogłoszony najmłodszy syn, który trafił na najpiękniejszą, najbardziej gospodarną i najdostojniejszą pannę w królestwie.

Druga bajka „ O cudownym dębię”, także zabiera nas na królewski dwór. Jednak tym razem trafiamy na złego i okrutnego króla, który przez swoje niegodziwe zachowanie doprowadza do ucieczki swojej jedynej córki. Dziewczyna w poszukiwaniu lepszego miejsca trafi do domu pewnej Kasztelanowej mieszkającej z synem. Jednak aby móc tam zamieszkać musi podjąć pracę w kuchni, która nie należała do najłatwiejszych. Ale pomijając te wszystkie niegodziwości, której ją spotykają w końcu przydarza się także coś dobrego w jej życiu. Na swej drodze spotyka dwa gołębie, które towarzyszą jej w tej niedoli. I to właśnie one doprowadzają dziewczynę do zaczarowanego dębu, który w magiczny sposób obdarowuje ją pięknymi strojami. Dzięki którym może pokazać się między ludźmi nie zdradzając kim jest na co dzień. I tak syn jej gospodyni zakochuje się w tajemniczej nieznajomej. Jednak zakochany młodzieniec ilekroć próbuje dowiedzieć się coś więcej o dziewczynie nic z tego nie wynika. Za radą matki postanawia więcej uciec się do  podstępu, który jak się później okazuje sprawdził się w stu procentach. Dzięki swojemu sprytowi udaje mu się zdobyć serce ukochanej co oczywiści kończy się zaślubinami, na których pojawia się także skruszony ojciec dziewczyny. W ramach zadość uczynienia za lata złego traktowania król oddaje córce połowę królestwa, w którym wraz z mężem żyją długo i szczęśliwie.

Zarówno pierwsza jak i druga bajka bardzo przypadła do gustu przedszkolakom. Dzieci słuchały jak zawsze z zaciekawieniem i uwagą. Za tydzień obiecałam im, że tym razem poznamy najsłynniejsze polskie legendy. Dzieci już nie mogą się doczekać opowieści o Smoku Wawelskim. Ale to za tydzień dzisiaj jak zawsze bardzo serdecznie zapraszam wszystkich do odwiedzenia biblioteki i dziękuję za dzisiejsze wiosenne spotkanie z bajką.

Kinga Rybka