Z ŻYCIA BŁAŻOWSKIEJ BIBLIOTEKI

GOŚCIMY

Odwiedza nas 29 gości oraz 0 użytkowników.

ILOŚĆ ODSŁON STRONY

3130536
Dzisiaj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Od początku
81
995
18687
3130536


Twój IP:34.230.84.215

My, uczniowie pierwszej klasy….

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Błażowej pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki to stały punkt kalendarza uroczystości. Miesiąc, który zarezerwowany jest na pasowanie to maj, w tym miesiącu również wiele bibliotek obchodzi swoje święto i organizuje różne imprezy związane z czytelnictwem. W tym roku pasowanie odbyło się 23 maja. Pierwszoklasiści przyszli odświętnie ubrani pod opieką swoich wychowawczyń Marii Sroki i Moniki Kotowicz. Na przywitanie otrzymałam piękny bukiet wiosennych kwiatów.

Następnie uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, która wprowadziła ich w interesujący świat książki. Opowiedziałam im o działalności biblioteki, przypomniałam regulamin i zasady korzystania ze zbiorów.  Pochwaliłam się ,,białymi krukami”, jakie biblioteka posiada w swoich zbiorach. Uczniowie bardzo chętnie obejrzeli stare książki, które mają ponad sto lat.

Wreszcie przyszedł moment ślubowania i pasowania na czytelnika. Uczniowie powtarzali za mną słowa przyrzeczenia, następnie każdy indywidualnie został pasowany na czytelnika ogromnym ołówkiem wykonanym specjalnie na tę uroczystość. Każde z dzieci otrzymało pamiątkowy dyplom. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa błażowskich „znalezisk” z czasów I i II wojny światowej, która prezentowana był na Noc Muzeów. Dzieciom bardzo podobały się szczątki samolotu oraz ogniwo gąsienicy z czołgu T-34.

Gdy dzieci po raz pierwszy odwiedzają bibliotekę, wchodzą do zupełnie nowego świata. Z pomocą nas, bibliotekarzy, odkrywają zasady panujące w bibliotece, dowiadują się w jaki sposób ułożone są książki na półkach i co trzeba zrobić, żeby zostać czytelnikiem oraz jak przechowywane są informacje o wszystkich książkach zgromadzonych w bibliotece. A co najciekawsze, jak pośród tylu regałów znaleźć interesującą książkę.

Każdy uczeń wyszedł z biblioteki bogatszy o wiedzę dotyczącą korzystania z książek, zasobów biblioteki i czytelni. Mam nadzieję, że nie będzie to ich pierwsza i ostatnia wizyta w bibliotece. Zapraszam wszystkich do biblioteki.

 

Anna Heller

Więcej zdjęć w PDFie - kliknij tutaj.