Towarzystwo Miłośników Ziemi Błażowskiej realizowało w październiku i listopadzie duży projekt pod nazwą „Razem w hołdzie lokalnym bohaterom” w ramach „Podkarpackich Inicjatyw Lokalnych”. Projekt zakładał wiele różnorodnych działań, których celem była edukacja historyczna, kształtowanie wspólnoty obywatelskiej, upamiętnienie lokalnych bohaterów, promocja dziedzictwa historycznego i kształtowanie postaw patriotycznych. Do ważniejszych działań zaliczyć należy warsztaty historyczne dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz konkurs wiedzy historycznej z elementami regionalizmu pod hasłem Polacy w walce o niepodległość i granice Polski, przygotowany i przeprowadzony na platformie Moodle. W warsztatach i konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych w Błażowej, Lecce, Kąkolówce i Piątkowej. I miejsce zdobył Samuel Rząsa z klasy VIII B ze Szkoły Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły w Błażowej, miejsce II Nikodem Midura ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kąkolówce, III miejsce Natalia Lichota ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Piątkowej. Ze względu na wysoki i wyrównany poziom uczestników nagrodzono jeszcze miejsca od czwartego do szóstego. Miejsca te zajęły: Zuzanna Woźniak ze szkoły w Kąkolówce miejsce IV, Klaudia Wyskiel miejsce V i Anna Woźniak miejsce VI, obie uczennice ze szkoły w Piątkowej. Wymienieni uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez TMZB z funduszu projektu.

W ramach projektu powstał mural historyczny Droga do Niepodległej wykonany przez artystkę Martynę Borowiec, upamiętniający lokalnych bohaterów i wydarzenia. Mural jest syntetyczną lekcją historyczną i zdobi klasę historyczną w LO w Błażowej. Obraz powstał na podstawie zdjęć zgromadzonych przez TMZB. Wybrane postacie to legionista Józef Kruczek z Błażowej Dolnej ze swa matką, żołnierz WP Kazimierz Kruczek walczący u boku Leopolda Lisa Kuli z Piątkowej, ks. Michał Pilipiec oraz ppłk Józef Maciołek. W treści muralu znajdziemy jeszcze postacie z historii i Polski, znaną symbolikę i elementy krajobrazu, które osadzają sceny w Błażowej.

Częścią projektu było też wydarzenie zorganizowane w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości "Wspólny śpiew ma moc". Chcieliśmy w ten sposób nawiązać do dawnej tradycji urządzania w szkołach i środowiskach koncertów pieśni patriotycznych i zainspirować do wielopokoleniowego wspólnego śpiewu, bo główną ideą było wspólne śpiewanie. Każdy, kto kiedyś śpiewał w grupie wie, że wytwarza się wówczas dobra energia, która łączy ludzi, integruje. Na scenie wystąpili: Klub Seniora w Błażowej "Pogodna Jesień"; Zespół Obrzędowy Futomianie; Zespół dziewcząt z klasy I A LO im. Świętej Jadwigi Królowej; Towarzystwo Miłośników Ziemi Błażowskiej; Duet dziewcząt z klasy III A; Zespół mieszany z klasy III A. Do występów dołączała publiczność. Śpiewano także przy wspólnym ognisku i pieczeniu kiełbasy. Współorganizatorem wydarzenia był GOK w Błażowej. Dziękujemy wszystkim uczestnikom wydarzenia, członkom stowarzyszeń, uczniom, rodzinom z dziećmi oraz naszym współorganizatorom. Z opinii, jakie do nas docierają od mieszkańców miasta i okolic wnioskujemy, że będzie to impreza cykliczna.

Więcej zdjęć w PDFie - kliknij tutaj.