16 maja 2016 r. Towarzystwo Miłośników Ziemi Błażowskiej włączyło się po raz drugi z rzędu do akcji Noc Muzeów otwierając i udostępniając zbiory Społecznego Muzeum Ziemi Błażowskiej. Ta międzynarodowa akcja ma na celu wyrobienie potrzeby kulturalnej odwiedzania tych specyficznych instytucji, w których zgromadzony i wyeksponowany jest dorobek cywilizacji ludzkiej od czasów najdawniejszych po dzieje współczesne. Zwiedzający muzea mogą na własne oczy zobaczyć wytwory kultury materialnej i duchowej.

Nasze muzeum nie posiada eksopnatów o wielkiej wartości materialnej ale przedmioty te mają przede wszystkim wartość poznawczą a dla wielu jeszcze sentymentalną.

Atrakcją tej nocy był uruchomiony nakładem sił i środków Towarzystwa Miłośników Ziemi Błażowskiej ok. 100- letni warsztat tkacki. Przy konserwacji i renowacji krosien oprócz członków TMZB pracowali społecznie Zdzisław Kośmider, Stefan Wielgos (obaj panowie byli też sponsorami) oraz w ramach wolontariatu - kilkunastu uczniów gimnazjum. W pracach renowacji zabytku uczestniczyli też pracownicy GOK Janusz Tłuczek i Stanisław Brzęk, Konsultacji udzielali pracownicy Muzeum Etnograficznego z Krakowa oraz Józef i Michał Trawniccy z Krzywczy, którzy zakładali także osnowę. Wszytskim, którzy uczestniczyli w tym przedsięwzięciu oraz członkom TMZB, którzy poświęcili swój czas oraz środki finansowe i pomogli w samej organizacji Nocy, pełnili dyżury składam w tym miejscu serdeczne podziękowanie. Dziękuję także wszystkim zwiedzającym i mam nadzieję, że miło i pożytecznie spędzili z nami czas w muzeum, a odwiedziło nas blisko 100 osób.

Zapraszamy ponownie.

 

Prezes Małgorzata Kutrzeba

 

Więcej zdjęć w PDF - tutaj.