28 stycznia 2019 r. uczestniczyłam w spotkaniu organizatorów i uczestników Międzynarodowych Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu, które odbyło się Metropolitan Hotelu w Rzeszowie. Spotkanie prowadził dr hab. prof. URz Wacław Wierzbieniec. Wśród uczestników był m. in. prof. Shimon Redlich uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ten znany izraelski historyk i publicysta urodzony w Brzeżanach przeżył II wojnę razem ze swoją matką dzięki pomocy Polaków i Ukraińców. Na spotkaniu obecne były też znane z pobytu w poprzednich latach w Błażowej Anna Rzeszowska i Judit Elkin oraz urodzona w Dynowie Lucia Retman.

29 stycznia 2019 r. odbył się Wieczór z filmem dokumentalnym w Błażowej. Spotkanie było elementem obchodów XI Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu.

Na spotkanie zorganizowane przez TMZB, Zespół Szkół w Błażowej, Burmistrza Błażowej przybyli goście: marszałek Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek, radni Rady Miejskiej, mieszkańcy miasta i gminy, młodzież z miejscowego Liceum Ogólnokształcącego.

Zebranych przywitał burmistrz Jerzy Kocój. Małgorzata Kutrzeba w ramach wprowadzenia omówiła temat Holokaust w różnych krajach Europy po czym zebrani obejrzeli film wyprodukowany przez Instytut Yad Vashem Zapamiętaj tylko miłość” (zagłada greckich Żydów z Salonik).

Po filmie przy kawie herbacie i specjałach żydowskiej kuchni zebrani dyskutowali o zawiłej i dramatycznej historii Żydów i Polaków podczas II wojny oraz o planach na przyszłość związanych z upamiętnieniem bohaterów wywodzących się z regionu.

Składam szczególne podziękowanie członkiniom i sympatyczkom Towarzystwa Miłośników Ziemi Błażowskiej za przygotowanie specjałów. Słowa podziękowania kieruję dla pań: Agaty Szul, Krystyny Brzęk, Danuty Urygi, Beaty Więcławskiej-Pękali, Elżbiety Rosiak oraz Urszuli Wyskiel.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i uczestnictwo.

Małgorzata Kutrzeba

Więcej zdjęć w galerii. 

Autorka z prof. Shimonem Redlichem

Lucia Retman trzyma w rękach ostatni nr Podkarpackiej Historii