W dniach 19-21 czerwca 2015 r. w Błażowej odbyła się impreza rekreacyjno-kulturalna pod nazwą „Dni Błażowej”. Nowa, odmieniona formuła imprezy, której głównym inicjatorem  był burmistrz Błażowej, przyciągnęła setki osób. Jednym z jego zamierzeń był wzrost zainteresowania i zwiększenie współpracy organizacji, instytucji oraz promowanie społecznej aktywności mieszkańców naszej gminy. Tym razem imprezy odbywały się w ciągu trzech dni. Organizatorzy zadbali o wiele atrakcji, ciekawy i różnorodny program. Propozycja skierowana była do szerokiego grona odbiorców, akcentując różnorodność oferty tak, aby każdy znalazł coś dla siebie. Głównymi organizatorami tegorocznego przedsięwzięcia byli: burmistrz Błażowej, przewodniczący Rady Miejskiej, Gminny Ośrodek Kultury w Błażowej, Stowarzyszenie Turystyczno-Krajoznawcze w Błażowej, LKS Błażowianka. Patronat medialny objęła  „Gazeta Codzienna NOWINY”, Polskie Radio Rzeszów oraz  „Kurier Błażowski”. Dni Błażowej mogły się odbyć dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, Starostwa Powiatowego oraz sponsorów.

***

Piątek, 19 czerwca upłynął pod znakiem szkolnych rozgrywek sportowych. Na stadionie sportowym odbyły się zawody w piłce nożnej dla szkół podstawowych  „O Puchar Burmistrza Błażowej”. Turniej piłki nożnej przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii wiekowej kl. I-III I miejsce zajęła reprezentacja SP z Błażowej Dolnej, II miejsce – SP z Futomy, III miejsce – SP z Błażowej i IV miejsce – SP z Kąkolówki. W grupie starszej kl. IV-VI na kolejnych miejscach znalazły się następujące reprezentacje szkół: I miejsce -  Lecka, II miejsce Futoma, III miejsce – Kąkolówka, IV miejsce – Błażowa Dolna.

W rozgrywkach siatkówki plażowej „O Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej” wzięło udział 17 par. Zespół w składzie: Maciej Kruła, Sławomir Wyskiel, Mateusz Chuchla okazał się najlepszy. Drugie miejsce zajęli:  Michał Wróbel, Dominik Kozubek i Mikołaj Wania, a na trzeciej lokacie znaleźli się  Kacper Cieśla, Klaudiusz Gibała i Dominik Sobczyk. W kategorii kobiet zwyciężyły Julia Kontor, Katarzyna Kuk,  Monika Sieńko i Mariola Sowa, II miejsce zajęły Wiktoria Łoza, Klaudia Starzak i Zuzanna Rabczak,  a III Andżelika Kruczek, Angelika Kowtun i Katarzyna Furgała.

 W godzinach popołudniowych rozegrano gminny turniej siatkówki plażowej „O Puchar Przewodniczącego Rady”, w którym wzięli udział zawodnicy kategorii open. Ze względu na niesprzyjającą aurę zawody rozegrano na hali sportowej. W turnieju wzięło  udział 6 par, natomiast zakończyło 5 par, ze względu na kontuzję jednego z zawodników STS-u Klimy Błażowa. Wyniki przedstawiają się następująco I miejsce - bracia Michał i Bartosz Pępkowie, II miejsce - Bartosz Piszcz, Jakub Djabou, III miejsce - Kamil Czarnik, Damian Groszek. W kategorii kobiet udział wzięły 2 pary, a lepszą z nich okazały się Izabela Skrzypiec i Ewa Kiełbasa.

***

Sobota, 20 czerwca od wczesnego popołudnia obfitowała również w wiele atrakcji sportowo-turystycznych. Mecz piłki nożnej księża – samorządowcy, który zakończył się wygraną księży 3:0, wzbudził ogromne zainteresowanie i zgromadził sporą widownię. 

Pasjonaci bardzo atrakcyjnej formy aktywności ruchowej, jakim jest nordic-walking udali się na 10- kilometrową trasę w kierunku Kąkolówki. Kilkunastoosobowa grupa piechurów maszerowała w towarzystwie członków „Klubsportu" z Rzeszowa. 

Kolejną atrakcją był mecz piłki nożnej oldboyów  Stali Rzeszów i LKS „Błażowianka”. Wygrali goście z Rzeszowa wynikiem 1:0. Po meczu odbyło się spotkanie z żużlowcami, na które przybył trener drużyny PGE Stal Rzeszów Janusz Ślączka. Gościliśmy także znanego żużlowca Jacka Rempałę z synem Krystianem, którzy zaprezentowali motocykl żużlowy, rozdawali autografy i uczestniczyli w sesji zdjęciowej.

Ostatnią sportową atrakcją tego dnia był I Błażowski Nocny Bieg Terenowy, któremu niecodziennej atmosfery dodawał fakt, że odbywał się przy płonących pochodniach. Jak sama nazwa wskazuje, pomysłodawcy zamierzają  organizować corocznie tego typu imprezy. Na starcie biegu stawiło się 18. zawodników w różnym wieku. Jako pierwszy przybył na metę Piotr Kobylarz zapewniając sobie zwycięstwo.Drugie miejsce zajął  Dominik Laska, a Dariusz Niedzielski ukończył bieg na trzecim miejscu. W przygotowaniu tej dość trudnej konkurencji  pomogły wolontariuszki, jak również zaangażowało się wiele osób.

***

Niedziela, 21 czerwca upłynęła pod znakiem „Jarmarku Błażowskiego”, którego organizatorem już od trzynastu lat jest Gminny Ośrodek Kultury. Nawiązując do bogatych tradycji błażowskich jarmarków sięgających roku 1842 nasza gmina organizuje współczesne jarmarki, które promują lokalne produkty, firmy i stowarzyszenia, a także pełnią rolę kulturotwórczą. Finalnym wydarzeniem imprezy w dniu 21 czerwca na stadionie sportowym w Błażowej był m.in. konkurs kulinarny ph. „Swojskie przysmaki” adresowany do  podkarpackich KGW i stowarzyszeń. Konkurs kulinarny miał charakter regionalny, wzięło w nim udział 7 Kół Gospodyń Wiejskich, 2 stowarzyszenia, a także 1 wystawca indywidualny. Degustacji regionalnych, charakterystycznych dla danej okolicy potraw, przyrządzonych według starych, często zapomnianych receptur towarzyszyły wystawy i kiermasze sztuki ludowej oraz występy orkiestr dętych z Błażowej i Żołyni, solistek zespołu „Margośki” GOK  w Błażowej, zespołu wokalno-instrumentalnego i zespołu tanecznego z gimnazjum w Błażowej, zespołu Bies-Band z Przemyśla, zespołu „Flimero” z Tyczyna, pokaz Klubu Akrobatyki Sportowej AZS Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz liczne stoiska kiermaszowo-wystawiennicze. Wśród niezliczonych atrakcji  ogromne zainteresowanie publiczności wzbudził pokaz ogni sztucznych, a także występ gwiazdy wieczoru – zespołu „2 plus 1”.

Więcej w 145 numerze Kuriera Błażowskiego.

Więcej zdjęć w galerii.

Alicja Budyka