W dniu 23 września 2015 r. w Piątkowej zostały przeprowadzone ćwiczenia obronne z udziałem PSP, OSP, wojska, policji i służby medycznej. Szkolenie podzielone było na 5 części:

- teoria (wykłady)

- pokaz pracy kuriera w sytuacji zagrożenia,

- pokaz zainicjowanego pożaru i ewakuacji w szkole,

- pokaz ratownictwa służb medycznych i straży pożarnej,

- pokaz zabezpieczenia zainicjowanego skażenia chemicznego,

Każda społeczność powinna być przygotowana na niespodziewane zagrożenie, dlatego należy przeprowadzać regularne ćwiczenia, aby umieć jak najszybciej opanować je i zlikwidować.

W naszej gminie takie ćwiczenia odbywają się co dwa lata odpowiedzialny za ich przeprowadzenie jest pułkownik Józef Szczepański. W tym roku odbyły się 23 września w Piątkowej. Na całość składało się kilka epizodów. Ćwiczenia rozpoczęły się o godzinie 9:00 przywitaniem przybyłych gości, prezentacją gminy i miejscowości Piątkowa oraz przedstawieniem założeń do ćwiczeń. Następnie w miejscowej szkole odbyły się dwa wykłady na temat Terroryzmu (dr Paweł Łuczkowski) oraz Logistycznego zabezpieczenia procesu mobilizacyjnego (dr Henryk Olejarz).

Po wykładach wszyscy uczestnicy udali się na plac przed szkołę, aby obserwować ewakuację szkoły podstawowej (pożar budynku). W epizodzie tym uczestniczyli nie tylko nauczyciele wraz z dziećmi, ale na miejsce przybyła Ochotnicza Straż Pożarna z Piątkowej, jednostka Państwowej Straży Pożarnej z Dynowa, policja oraz Zespół Pogotowia Ratunkowego.

Pokaz ten był bardzo widowiskowy i realistyczny, użyto między innymi świec dymnych, strażacy rozwinęli linie gaśnicze wchodząc do budynku po drabinie.

Kolejny epizod na placu przed szkołą odbył się w wykonaniu Zespołu Pogotowia Ratunkowego, a tematem było udzielanie pierwszej pomocy – masaż serca i sztuczne oddychanie.

Mogliśmy obejrzeć pokaz ratowania człowieka  przez profesjonalistów, którzy na co dzień się tym zajmują.

Ostatni epizod ćwiczeń polegał na pokazie praktycznego usuwania skażenia terenu.

Akcję przeprowadziła jednostka z Państwowej Straży Pożarnej z Rzeszowa samochodem ratownictwa chemicznego. Strażacy pokazali sprzęt ochrony osobistej, czyli specjalistyczne kombinezony, sprzęt do uszczelniania cystern oraz postępowanie ratowników przy zagrożeniu wybuchem niebezpiecznych materiałów. Po skończonym pokazie nastąpiło podsumowanie ćwiczeń.

Obszerniejsza relacja w 147 numerze Kuriera Błażowskiego.

Więcej zdjęć w galerii - tutaj.

Fot. J. Heller