14 maja 2016 r. już po raz kolejny błażowska biblioteka brała udział w ogólnopolskiej akcji NOC MUZEÓW. W bibliotece można było obejrzeć wystawę starej fotografii  oraz pięć filmów zmontowanych właśnie ze starych zdjęć. Pomimo deszczowej pogody zainteresowanie wystawą było bardzo duże. Wystawę oraz filmy można także obejrzeć codziennie w godzinach pracy biblioteki.

Trzecia już Noc Muzeów przygotowana przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Błażowskiej odbywała się pod hasłem prezentacji chłopskiej kultury materialnej i genealogii. Na ten wieczór TMZB przygotowało aranżację wnętrza izby chłopskiej, tzn. wybudowano atrapę pieca z trzonem kuchennym, który w dawnych chałupach zajmował sporą część izby, wyeksponowano też meble i sprzęt domowy. Uruchomione zostały żarna.

Na błażowski Wilczak zapraszał Augustyn Rybka do swojego muzeum "POTOKI" gdzie zgromadził przedmioty związane z wsią podkarpacką i nie tylko. Stali bywalcy zaskoczeni byli zmianami w muzeum, które dokonały się w ostatnim roku. Zaaranżowano klasę szkolną, w której można nauczyć się pisać gęsim piórem, rysikiem na tabliczce, stalówką w zeszycie i na najstarszych maszynach do pisania. Klasę urządzono z myślą o dzieciach i młodzieży.

Dla starszych niewątpliwą atrakcją jest wystawa maszyn rolniczych na zewnątrz. Wśród kilkunastu eksponatów na uwagę zasługują maszyna do wyrobu cegły i żniwiarka karuzelowa „Przodownica”.

Zapraszamy za rok.

Zdjęcia w PDF - kliknij tutaj.

A.H.