„Ślubuję, że Cię nie opuszczę...”

Rzeczywistość pokazuje, że długoletnie pożycie małżeńskie jest możliwe, a niektórym parom udaje się wytrwać ze sobą przez ponad pół wieku w doskonałej komitywie. Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy udane małżeństwo to bardziej kwestia szczęścia, czy raczej cierpliwe, pełne wyrzeczeń i nie zawsze łatwe budowanie dzień po dniu wspólnego losu. Z pewnością po części jedno i drugie. W każdym razie, aby miłość wytrwała do Złotych Godów,  obowiązkowo należy ją wytrwale pielęgnować. Narzędzia przydatne w tej pielęgnacji to na pewno wzajemny szacunek, zrozumienie, zdolność do kompromisu, wyrozumiałość, odpowiedzialność  i chęć bycia razem. Jeżeli dwoje ludzi posiadających powyższe zalety dobierze się w parę, wówczas bardzo łatwo dotrzymać małżeńskiej przysięgi i całkiem przyjemnie spędzić ze sobą życie. Mamy na to dowody.

Za nami bowiem kolejna odsłona cyklicznej imprezy środowiskowej z okazji wręczania „Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”. 27 lutego 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Błażowej gościliśmy sześć par małżeńskich, którym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał te honorowe odznaczenia. W imieniu Prezydenta RP uroczystego aktu dekoracji dokonał burmistrz Błażowej Jerzy Kocój, a otrzymali je Państwo:

Teofila i Mieczysław Bębnowie,

Regina i Henryk Bieliccy,

Elżbieta i Władysław Hamerlowie,

Helena i Mieczysław Plutowie,

Maria i Stanisław Sobczykowie,

Maria i Marian Synosiowie.

To nadzwyczajne dla par świętujących swoje Złote Gody - a dla gminy niezwykle zaszczytne wydarzenie, uświetnili występami uczniowie szkoły muzycznej w Błażowej. Fanfary na cześć odznaczonych par oraz muzyczne życzenia „Sto lat” wykonało trio trąbkowe w składzie: Wojciech Pałac, Mateusz Śliwa i Piotr Kawa, przygotowane przez pana Jakuba Magonia.  Po uroczystym toaście wzniesionym za pomyślność dostojnych Jubilatów z ogromną przyjemnością wysłuchaliśmy mini koncertu akordeonowego w wykonaniu Martyny Stankiewicz, Marcina Kilona, Patryka Wyskiela i Dawida Gromka. Uczniów do występu przygotował Kamil Łukasiewicz. Młodzi adepci sztuki muzycznej zachwycili słuchaczy wysokim poziomem opanowania instrumentów. Wielkie uznanie należy się ich zdolnym nauczycielom, którzy swoim talentem dzielą się z uczniami, a poprzez zaangażowanie              i wspólną pracę przyczyniają się do osiąganych sukcesów, dostarczając po drodze miłych wrażeń słuchaczom. W tym miejscu składamy gorące podziękowanie na ręce pana Michała Wesołowskiego, dyrektora Szkoły Muzycznej w Błażowej, za uatrakcyjnienie naszej uroczystości popisami zdolnej młodzieży.

W klimat spotkania na cześć uhonorowanych medalami małżonków znakomicie wpisał się występ Jolanty Kocyły, instruktorki śpiewu i tańca w Gminnym Ośrodku Kultury w Błażowej. Pani Jolanta oraz Ola Osinko wykonały specjalnie dla wyjątkowych gości wyjątkowe „Piosenki jak za dawnych lat”, uczuciowe, nastrojowe, niezwykłe. Utwór „Miłość ci wszystko wybaczy” w wykonaniu Jolanty Kocyły poruszył słuchaczy do głębi. Dało się zauważyć, że małżonkowie wymieniali między sobą czułe i ciepłe spojrzenia, potwierdzając niejako prawdę zawartą w  tej romantycznej i bardzo aktualnej piosence.

Zdolność do wybaczania zapewne wielokrotnie ratowała niejedną trudną sytuację  w małżeństwie trwającym  lat pięćdziesiąt. Zgodzić się tutaj należy z ks. Janem Twardowskim, który pisał: „W życiu jest najlepiej, kiedy jest nam dobrze i niedobrze. Kiedy jest nam tylko dobrze, to niedobrze”. Nic tak bowiem nie cementuje związku, jak trudności razem przezwyciężone. Pary małżeńskie, które dotrwały w dobrych relacjach ze sobą do złotego jubileuszu mogą być dla wielu wzorem do naśladowania. W dobie kultu łatwego i przyjemnego życia bez wysiłku i zobowiązań, przykład pięknego życia małżonków będących dla siebie nawzajem wsparciem, okazujących sobie wzajemny szacunek i wdzięczność za spędzone razem lata, stanowi dobrą i cenną wskazówkę dla młodego pokolenia. 

Dostojnym Jubilatom składamy wyrazy uznania i gratulacje. Dziękujemy za dobry przykład małżeńskiego życia, wzajemnego poszanowania oraz odpowiedzialności za złożone przed laty ślubowania.  Życzymy długich lat w zdrowiu i radości, rodzinnego ciepła i zadowolenia  z przeżytego wspólnie czasu.

Maria Pępek