Tegoroczne Dni Błażowej zorganizowano już po raz czwarty i odbyły się w dniach 23-24 czerwca. Bogata oferta zaproponowana przez organizatorów, którymi byli burmistrz Błażowej oraz Gminny Ośrodek Kultury, przyciągnęła do Błażowej wielkie rzesze publiczności i to nie tylko mieszkańców gminy, ale również wielu gości. Pierwszy dzień imprezy upłynął w duch sportowych rywalizacji. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych grupa miłośników Nording walking wyruszyła malowniczą  trasą w kierunku Makłuczki. W tym czasie rozegrano mecz siatkówki, w którym udział wzięli  samorządowcy poszczególnych szczebli z okolicznych gmin. Na zakończenie sportowych zmagań odbył się towarzyski otwarty turniej siatkówki plażowej, do którego przystąpiło 16 par, a wszystko to odbyło się w nocnej scenerii przy świetle jupiterów przygotowanych przez naszych strażaków z Ochotnicych Straży Pożarnych z Piątkowej i Futomy.

W niedzielne popołudnie konferansjer Janusz Majkiut rozpoczął imprezę witając wszystkich i zachęcając do wspólnej zabawy. Na scenie obok niego pojawiła się instruktorka zumby, by w rytmie energicznej muzyki zaprezentować swoje umiejętności. Na scenę udało się zaprosić kilka odważnych osób, którzy wspólnie z prowadząca ćwiczyli kroki tańca. Taki pokaz wraz z warsztatami miał miejsce jeszcze raz w dalszej części imprezy. Kolejnymi wykonawcami były dziewczyny z zespołu MARGOŚKI działającego przy GOK w Błażowej, które pod okiem swojej choreografki Jolanty Kocyły przedstawiły piękny występ wokalno-taneczny. Swoje umiejętności wokalne w solowym występie zaprezentowała również Aleksandra Osinko, wyróżniona uczestniczka tegorocznego Wojewódzkiego Konkursu Wokalnego, który odbył się w czerwcu w Głogowie Małopolskim. Punktualnie o godzinie 16-tej grupa 25 muzyków Orkiestry Dętej działającej przy GOK w Błażowej rozpoczęła utworem ,,Róża czerwona" swój koncert. Artyści zaprezentowali się bardzo pięknie grając jeszcze m. in. takie utwory jak ,,Abba Gold", ,,Meed Flinstons", ,,River Side Dixie" czy też ,,Ułanów szyk". Podczas występu orkiestry, która w tym roku obchodzi jubileusz 125 - lecia powstania  swoim talentem muzycznym mógł pochwalić się najmłodszy członek zespołu Filip Preisner grający na perkusji. Na zakończenie pierwszej części występów tegorocznych Dni Błażowej niesamowite wrażenie sprawił pokaz utalentowanych akrobatów z Klubu Akrobatyki Sportowej w Rzeszowie, których trenerem jest Brygida Sakowska - Kamińska, medalistka mistrzostw Polski, Europy i Świata. Zawodnicy to członkowie kadry Narodowej Polskiego Związku Gimnastycznego. U nas gościli i swoje umiejętności zaprezentowali finaliści Mistrzostw Europy i Świata, a wśród nich dwoje mieszkańców naszej gminy Julia i Michał.

Nie zabrakło też głównych atrakcji przewidzianych na tegoroczną imprezę, czyli koncertów zaproszonych zespołów muzycznych. Sprawili oni, że stadion Błażowianki zapełniał się ich wiernymi fanami. Na deskach plenerowej sceny pojawiła się rzeszowska grupa muzyczna METROMON, wykonująca szeroko pojętą muzykę rockową. Grupa powstała pod koniec 2014 roku i tworzy ją pięcioro młodych zdolnych muzyków, którzy są twórcami granych przez siebie utworów. Pomimo niedługiego stażu zespół ma już spore doświadczenie sceniczne. Występuje na dużych scenach oraz systematycznie koncertuje w klubach muzycznych na Podkarpaciu i nie tylko. Metromon supportował m. in. takie gwiazdy jak Acid Drinkers, Big Cyc czy Akcent. Obecnie grupa pracuje nad debiutanckim albumem ,,Detox", który zawierał będzie 11 autorskich utworów, a jego wydanie planowane jest pod koniec  2018 r.

Punktualnie o godz. 18:30 zabrzmiał inny ton muzyki, a na scenie pojawił się  Zespół REGGAEGANG SYSTEM. To dziewięcioosobowa grupa wykonująca muzykę typu reggae. Początki zespołu sięgają roku 1992. Najpierw zespól liczył trzech muzyków, z biegiem czasu dołączali kolejni artyści. Od tego momentu zaczęły się pierwsze publiczne występy, głównie na lokalnych scenach. Największym sukcesem tego okresu był koncert w krakowskim klubie ,,38" przed legendą polskiej muzyki reggae - grupą DAAB. Z biegiem czasu zespół zdobył coraz większy rozgłos i corocznie daje po kilkanaście koncertów w całej Polsce. Zagrał również wiele koncertów charytatywnych, m. in. dla WOŚP, występował jako support przed wieloma gwiazdami polskiej sceny muzycznej, takimi jak Leszcze czy Zakopower. Największym sukcesem był koncert na międzynarodowym festiwalu muzyki reggae    w Reinheim w Niemczech. Zagrali również koncerty z takimi zespołsmi jak: Mesajan, Getto Priest, Pajujo, Enej, Damian Syjonfam, Jafa. Grupa ma na swoim koncie wydaną płytę.

Gwiazdą wieczoru był z niecierpliwością wyczekiwany zespól MIG. To czwórka rodzeństwa wykonująca ciągle popularną muzykę disco polo. Za oficjalną datę  powstania zespołu uznaje się rok 2000. Już dwa lata później ukazała się ich pierwsza debiutancka kaseta pt ,,Czy to prawda ", a na niej 12 utworów. W kolejnych latach Gwiazdowscy sukcesywnie tworzyli własne autorskie utwory, których autorem słów i muzyki w większości jest wokalista Marek.  Na swoim koncie grupa ma wydanych kilka krążków oraz niezliczone występy na scenach całej Polski. Dla naszych fanów zagrali znane przeboje takie jak: ,,Wymarzona", ,,Miód malina", ,,Nie ma mocnych na Mariolę", ,,Słodka wariatka", ,,Ona jedna" czy ,,Będę przy tobie". Utwory te w ich wykonaniu, jak opisują na swoim biogramie, skutecznie namieszały na rynku muzycznym osiągając w sumie ponad 250 mln odsłon na profilu zespołu w kanale You Tobe. W Polsce grupa przemierza setki tysięcy kilometrów, by spotkać się ze swoimi fanami oraz koncertuje dla Polonii w wielu krajach świata. Zdobyli liczne nagrody i  wyróżnienia oraz mają na swoim koncie wiele wydanych płyt. Przywieźli je również z sobą, aby podzielić się nimi z naszymi fanami podczas koncertu. Pomimo tego, że koncert odbył się dość późno, bo dopiero po zakończeniu meczu Polska - Kolumbia na mistrzostwach świata, to ogromna grupa fanów przybyła, aby wspólnie z nimi dobrze się bawić. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem fenomenalnego koncertu i brawom nie było końca.

Przez cały czas trwania imprezy, pomiędzy występami przeprowadzane były różnego rodzaju konkursy dla publiczności z nagrodami, których fundatorami byli sponsorzy. Swoje konkursy przeprowadziła również Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, która miała też swoje stoisko. Przybyli także pracownicy ZUS i PIP, by w trakcie imprezy udzielać informacji oraz różnych porad  dla zainteresowanych. Swój konkurs przeprowadziła również firma Rex auto diler samochodów osobowych Skoda,  a do wygrania było weekendowe korzystanie z samochodu osobowego marki Skoda z pełnym bakiem paliwa.

Na stadionie stanęły również stoiska z rękodziełem artystycznym oraz potrawami regionalnymi, przygotowane przez KGW. Nie zabrakło licznych atrakcji dla dzieci oraz małej gastronomii.

Po wysłuchaniu ostatniego koncertu wzrok wszystkich uczestników imprezy skierował się ku górze, by podziwiać pięknie oświetlone niebo podczas pokazu sztucznych ogni.  Resztę wieczoru, aż do późnych godzin nocnych, najwytrwalsi spędzili na plenerowej zabawie tanecznej.

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali pracownicy ochrony oraz druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej z Błażowej Dolnej-Makłuczka, a opiekę medyczną sprawowało Podkarpackie Centrum Ratownictwa Medycznego.

Dni Błażowej 2018 zrealizowano przy wsparciu finansowym pochodzącym z UE                         w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich oraz pomocy finansowej i rzeczowej sponsorów, a byli nimi:

 

Gminna Spółdzielnia Handlowo- Produkcyjna w Błażowej,

Bank Spółdzielczy w Błażowej,

MIX FHU - Robert Chlebek,

Gospodarka Komunalna w Błażowej,

ROLEKO Centrum  Handlowo - Usługowe Tadeusz Bartoń,

BRYD-MEBLE  - Zbigniew Brydak i Tadeusz Brydak,

Usługi koparko-ładowarką Mieczysław Jamioł

OST w Tyczynie

FOTO-HURT net,

Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Błażowej,

GROSZEK  - Danuta i Henryk Nawłoka,

INSTAL-TRANS - Krzysztof Bator,

F.H.P.U  „FAZA" - Grzegorz Synoś,

BRIMAT  Innowacje - Dylągówka,

Szpala dachy - Janusz Szpala,

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych ,,TUW" Oddział Rzeszów,

 

Patronat medialny:

„KURIER Błażowski”,

„Nowiny”,

„Nowiny24”,

TVP 3,

Radio Wawa,

Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Andrzej Wróbel

 

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
 „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich”
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Materiał opracowany przez gminę Błażowa.

 

 PODZIĘKOWANIE

Burmistrz Błażowej oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury serdecznie dziękują wszystkim sponsorom, pracownikom GOK, Prezesowi Stowarzyszenia „Impuls" Ryszardowi Pępkowi, pracownikom Urzędu Miejskiego w Błażowej, Stanisławowi Chuchli, druhom strażakom z OSP Błażowa Dolna - Mokłuczka, Piątkowa i Futoma za pomoc w organizacji Dni Błażowej 2018.

                                                                                                                                Jerzy Kocój

                                                                                                                                Andrzej Wróbel